+46 42 38 54 50 info@pharmaxim.com

Våra medarbetare

CEO/VD

Johan Bäckström

Johan Bäckström
CEO
+46(0)42-38 54 54
johan.backstrom@pharmaxim.com

Marknad & Försäljning

Joakim Pilfalk

Joakim Pilfalk
Nordic Sales Director
+46(0)42-00 00 00
joakim.pilfalk@pharmaxim.com

Anders Ek

Anders Ek
Business Manager
+46(0)42-38 54 11
anders.ek@pharmaxim.com

Sara Wahlström

Sara Wahlström
Key Account Manager
+46(0)42-38 54 14
sara.wahlstrom@pharmaxim.com

Caroline Hansson-Gladh

Caroline Hansson-Gladh
Product Manager, Human Health

Sebastian Levall

Sebastian Levall
Product Manager, Animal Health
+46(0)42-38 54 25
sebastian.levall@pharmaxim.com

Ann-Christin Lindström

Ann-Christin Lindström
Marketing Communication Manager
+46(0)42-38 54 24
ann-christin.lindstrom@pharmaxim.com

Felix Jönsson

Felix Jönsson
Sales & Market Coordinator
+46(0)42-38 54 10
felix.jonsson@pharmaxim.com

Ekonomi & HR

Andreas Rosén

Andreas Rosén
CFO
+46(0)42-38 54 27
andreas.rosen@pharmaxim.com

Mimoza Vejsa

Mimoza Vejsa
Redovisningsekonom
+46(0)42-38 54 45
mimoza.vejsa@pharmaxim.com

Order & Inköp

Annia Majlove

Annia Majlove
Supply Chain Manager
+46(0)42-38 54 18
annia.majlove@pharmaxim.com

Malin Bokelid
Supply Chain Coordinator
+46(0)42-38 54 28
malin.bokelid@pharmaxim.com

Logistik & lager

Henrik Zimmerman

Henrik Zimmerman
Lagerchef
+46(0)42-38 54 23
henrik.zimmerman@pharmaxim.com

Jim Levin

Jim Levin
Lager
+46(0)42-38 54 21
jim.levin@pharmaxim.com

Kvalitetsavdelning & registrering

Sara Baker

Sara Baker
Quality Manager/QA Chef
+46(0)42-38 54 53
sara.baker@pharmaxim.com

Mia Wikland
Sakkunnig partihandel/GDP
+46(0)705-91 37 88
mia.wikland@pharmaxim.com

Veterinära läkemedel, säkerhet samt biverkningsrapportering

Linda Nilsson

Linda Nilsson
Leg. Vet, Veterinärmedicinsk ansvarig
+46(0)42-38 54 20
linda.nilsson@pharmaxim.com

Linda Nilsson
Qualified Person Responsible For Pharmacovigilance (QPPV)
drugsafety@pharmaxim.com

Kontorshundar

Mirra

Mirra
12-årig Shetland Sheepdog med passion för mat och vallning

Boris

Boris
4-årig Borderterrier, en utmärkt jaktkompis med mycket egen vilja

Sollan

Zollan
Deltidsarbetande dvärgpudel som föredrar att sova i fåtöljerna